کابینت آشپزخانه مدرن

کابینت آشپزخانه مدرن چیست؟ 

امروزه در اکثر خانه های ایرانی، کابینت مدرن استفاده می شود. این کابینت های خاص که معمولا هایگلاس هستند، رنگ های متفاوتی دارند، معمولا مدل کابینت های مدرن با خطوط صاف، چارچوب ساده و همچنین ظاهر براق شان شناخته می شوند. سادگی در کابینت ها تا جایی پیش می رود که حتی شما دیگر دسته ای بر روی آنها نمی بینید، مدل کابینت بدون دسته به نوعی بر مدرن تر بودن و در نتیجه کاهش شلوغی فضا تاکید می کند. اما یکی از ویژگی های مهم تری که می توان برای مدل کابینت های مدرن نام برد، وجود قابلیت استفاده و ترکیب متریال های مختلف مانند، چوب، شیشه، فلز و ... در طراحی و ساخت آن می باشد. علاوه بر این شما میتوانید رنگ بندی های متنوعی برای این مدل کابینت ها در نظر بگیرید، در اکثر آشپزخانه های ایرانی رنگ سفید استفاده می شود. کابینت آشپزخانه مدرن به چهار دسته متفاوت تقسیم بندی می شود.

معایب کابینت آسپزخانه مدرن

 • کابینت آشپزخانه مدرن نسبت به حرارت حساسیت دارد.
 • این سبک کابینت نسبت به رطوبت حساس است.
 • کابینت مدرن نسبت به اشیا تیز و برنده آسیب پذیر است.
 • جنس روکش این کابینت ها نازک است و در برابر ضربه حساسیت دارد.
 • در صورت آسیب پذیری درب ها امکان تعمیر و تعویض وجود ندارد.

مزایای کابینت آشپزخانه مدرن

 • کابینت آشپزخانه مدرن قیمت مقرون به صرفه تری نسبت به کابینت کلاسیک دارند.
 • رنگ و طرح کابینت مدرن بسیار متنوع است.
 • در صورت استفاده از متریال مرغوب این نوع کابینت بسیار با دوام است و طی سالیان طولانی همان نما و جذابیت ابتدایی را دارد.

ویژگی‌های کابینت مدرن

 • تقارن:  مهم‌ترین و اصلی‌ترین اصل در طراحی کابینت مدرن، حفظ تقارن است و طراحان سعی می‌کنند هر اندازه که کابینت بزرگ باشد، این تقارن را حفظ کنند.( مانند کابینت آشپزخانه نئوکلاسیک)
 • یکپارچگی و سطح صاف:  در طراحی کابینت مدرن عمدتاً از رنگ‌های یکپارچه و صاف و براق استفاده می‌شود که هم با تجهیزات هوشمند آشپزخانه همخوانی داشته باشد و هم اصل تقارن کابینت را برهم نزند. چیدمان درب کابینت در این سبک به صورتی است که کمترین درز ممکن به وجود می‌آید و تا حد امکان از دستگیره استفاده نمی‌شود.
 • مطابقت با تجهیزات و لوازم جانبی پیشرفته: امروزه عصر استفاده از تجهیزات آشپزخانه قدیمی به پایان رسیده است و در اکثر خانه‌ها شامل استفاده از تجهیزات هوشمند هستیم. این تجهیزات طوری عمل می‌کنند که به سبک خاصی از چیدمان کابینت نیاز دارند.
 • استفاده خلاقانه از تجهیزات قدیمی در کنار تجهیزات پیشرفته: کسانی که از کابینت مدرن استفاده می‌کنند معمولاً فضای کافی برای خلاقیت نیز در اختیار دارند و این فضا به آنها کمک می‌کند که از تجهیزات قدیمی و دوست داشتنی خود در دکوراسیون آشپزخانه بهره ببرند.

طراحی کابینت آشپزخانه مدرن

طراحی سه بعدی کابینت آشپزخانه مدرن اصولا قبل از خرید و سفارش کابینت انجام می شود، بزرگترین مزیت طراحی سه بعدی این است که شما می توانید قبل از نصب کابینت،  طراحی و سبک کابینت خود را درمحیط آشپزخانه ببینید. این امر کمک شایانی به انتخاب طرح و مدل مورد نظر می‌کند. این طراحی ها با اندازه های دقیق محاسبه می شود و بسیار طبیعی و واقعی می‌باشد. گروه طراحان دیاکو با بهره گیری از استادکاران و طراحان حرفه ای در زمینه کابینت مدرن، آمادگی دارد مشاوره و طراحی رایگان در اختیار شما مشتریان عزیز بگذارد. صفحه کابینت از بخش های بسیار تاثیرگذار در دکوراسیون آشپزخانه است. معمولا در کابینت مدرن که فاقد ستون در کابینت های زمینی است از صفحه های اچ پی ال استفاده می شود. زیرا هزینه بسیار کمتری نسبت به دیگر صفحات موجود در بازار دارد. صفحات اچ پی ال در ضخامت سه الی پنج سانتی و در رنگ های متنوع موجود است. این صفحات صاف و فاقد قابلیت ابزارخوردگی هستند. صفحه سنگ مصنوعی کورین نیز انتخاب مناسبی برای کابینت سبک مدرن به شمار می‌رود. سنگ کورین توسط برندهای مختلف داخلی و خارجی تولید می‌شوند و گستردگی رنگ و تنوع طرح های بسیاری دارند. اما در مورد سومین نوع از سنگ صفحه که سنگ طبیعی مانند گرانیت و مرمر می‌باشد می‌توان به این نکته اشاره نمود که این سنگ ها علاوه بر زیبایی که دارند نقص و عیب هم کم ندارند و از نظر تنوع رنگ و طرح محدودیت دارند.

دستگیره کابینت آشپزخانه مدرن

دستگیره ها در سبک مدرن به چند دسته تقسیم می شوند که شامل:

 • دستگیره استیل
 • دستگیره سرامیکی
 • دستگیره مخفی

در گذشته اکثرا از دستگیره های استیل استفاده می‌شد که هم هزینه‌ی کمتری داشتند هم در مدل های بسیاری موجود بودند، اما امروزه در این سبک کابینت از بیشتر از دستگیره های مخفی استفاده می‌شود. دستگیره مخفی در چند رنگ متنوع و با کیفیت بالا جلوه‌ی مدرن تری به کابینت آشپزخانه می‌بخشد. اما دستگیره سرامیکی در سبک کابینت مدرن کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر در سبک کابینت کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زیباترین مدل کابینت مدرن سفید، کابینت سفید طلایی و کابینت سفید قهوه ای

رنگ طلایی می‌تواند در دلِ رنگ سفید، حسی از لوکس بودن رو منتقل کند. اما باید توجه کرد که استفاده از طلایی، ظرافت های خاص خود را دارد. در مورد استفاده از رنگ طلایی حتما باید به این نکته توجه کرد که دیوار های اطراف چه رنگی دارد. در طرح‌های مدرن و سبک های جهانی، بیشتر از رنگ طلایی در دستگیره های به کار گرفته شده در دکور، یراق آلات و المان های ظریف استفاده می‌کنند. این به روانشناختی انسانی رنگ طلایی هم نزدیکتر است.  کابینت سفید قهوه ای یکی از متدوال ترین ترکیب رنگ های موجود در بازار کابینت می‌باشد. مهم‌ترین دلیل پر طرفدار بودن این رنگ را می‌توان علاقه انسان از دیرباز به طرح چوب و رنگ لوکس چوبی دانست. بنابراین رنگ قهوه ای رنگ محبوبی بین بشر شناخته شده مخصوصاً با طرح‌های چوبی. همچنین این رنگ قهوه ای جزو رنگ‌های گرم به شمار می‌رود. و ترکیب آن با رنگ سفید باعث می‌شود سرمای رنگ سفید را خنثی کند. و تعادل فوق العاده ای در سرما و گرما محیط آشپزخانه ایجاد نماید.

مدل کابینت مدرن مات

روکش کابینت آشپزخانه مدرن می تواند از نوع مات باشد. در صورتی که رنگ مات را برای کابینت مدرن خود انتخاب می کنید، باید بدانید که نیاز به مراقبت بیشتری خواهد داشت. اغلب کابینت های مدرن لکه روغن و غذا را به راحتی نشان می دهند. مگر آنکه به دنبال روکش های ضدلک در بازار باشید که قطعا هزینه بیشتری نسبت به روکش های غیر مقاوم به چربی خواهند داشت.

کابینت مدرن هایگلاس

کابینت های هایگلاس در اصل انواعی از کابینت هستند که روکش براق دارند. این سطح براق باعث انعکاس نور بیشتر در فضا می شوند. اگر فضای آشپزخانه شما کوچک است، بهتر است از این مدل کابینت آشپزخانه مدرن استفاده کنید تا با انعکاس نور بیشتری که روی سطح کابینت اتفاق می افتد، فضا بزرگتر نشان داده شود. برای انتخاب کابینت می توانید از ترکیب رنگ های مختلفی استفاده کنید. یکی از مدل های نصب کابینت به این صورت است که ردیف بالایی و ردیف پایینی از رنگ های مختلف هستند.

کابینت مدرن ام دی اف براق

روکش ام دی اف این روزها آنقدر تنوع دارد که شاید برای انتخاب مدل و رنگ مورد نظر دچار گیجی و سردرگمی بشوید. یکی از مدل های آن انواع براق است. این مدل از کابینت براق را با کابینت هایگلاس اشتباه نگیرید. می توانید حتی برای دیزاین آشپزخانه از ترکیب کابینت مات و براق استفاده کنید. دقت کنید که در کدام بخش آشپزخانه چربی و روغن در اثر پخت و پز بیشتر به اطراف و سطح کابینت ها منتقل می شود.

مدل کابینت بدون دستگیره

زمانی که این مدل از کابینت در نظر گرفته می شود، برای باز و بسته کردن کشوها یا درهای کابینت از مگنت یا فرورفتگی های کناری یا قسمت بالایی کابینت استفاده می شود. اگر در قسمت بالایی کابینت های ردیف پایین و یا قسمت پایین کابینت های ردیف بالا  فرورفتگی به عنوان محل باز شدن کابینت تعبیه شده باشد، می توان آن را به عنوان دستگیره مخفی معرفی کرد. شاید به نظر برسد که این نوع از کابینت سفید کاربرد آسانی ندارد. ولی خیالتان راحت باشد.

مدل کابینت با دستگیره

مدل کابینت مدرن می تواند دستگیره دار هم باشند ولی آنچه در مورد انتخاب نوع و مدل دستگیره کابینت باید مورد توجه قرار بگیرد، این است که دستگیره ها به صورت ساده، کوچک و با کمترین تزیینات ساخته شده باشند. اغلب دستگیره های گرد کوچک و یا عمودی که از فاصله دور به صورت یک خط روی کابینت به نظر می آیند، می توانند بر گردن سبک مدرن حق داشته باشند. فراموش نکنید که آشپزخانه یکی از پر رفت و آمد و پرکاربردترین فضاهای منزل است و کابینت ها هم به همین دلیل به دفعات بیشتری مورد استفاده قرار می گیرند. پس به جز ظاهر ساده و زیبا، به خوش دست بودن و راحتی استفاده از دستگیره کابینت هم اهمیت بدهید.

ترکیب کابینت چوبی و مات یا رنگی

یکی از جذابیت های طراحی کابینت آشپزخانه مدرن ، ترکیب مدل و متریال مختلف است. برای سبک مدرن هم می توانید از ترکیب طرح و رنگ های مختلف استفاده کنید و تنها آنچه باید مد نظر قرار گیرد، این است که سبک مشابهی برای همه آنها استفاده شود. همچنین اگر کابینت دسته دار را انتخاب کرده اید، باید این مدل کابینت مدرن برای همه بخش ها استفاده شود و نمی توانید در قسمتی از مدل دستگیره دار و در قسمتی دیگر از کابینت بدون دسته یا دستگیره مخفی استفاده کنید.

مدل کابینت رنگی

در سبک مدرن نباید حتما به دنبال رنگ های خنثی و سرد باشید و می توانید از بین انواع مختلفی از مدل های کابینت، رنگ و طرحی متفاوت و جذاب را انتخاب کنید. حتی ترکیبی از رنگ های مختلف هم برای سبک مدرن بلا مانع است و تنها نکته حائز اهمیت، حفظ سبک مدرن در طراحی کابینت است. بهتر است به سراغ رنگ های مکمل بروید که با هم هماهنگ هستند و یا از ترکیب یک رنگ خنثی با یک رنگ گرم یا سرد استفاده کنید که تا از تاثیر بی نظیر نهایی خودتان آگاه شوید.

مدل کابینت دستگیره دار با خطوط بدنه

آخرین مدل از کابینت مدرن، که در این مطلب معرفی می کنیم، نوعی طرح و برش بر روی درهای کابینت است که با حفظ سادگی و حضور خطوط صاف و قائم، در دسته کابینت های مدرن قرار می گیرند. برای اینکه سبک مدرن آشپزخانه به هم نخورد، بهتر است، فضا را خلوت و منظم نگه داشته و از رنگ های زیادی برای ترکیب بندی استفاده نکنید.

تفاوت کابینت مدرن و کابینت آشپزخانه کلاسیک

 

کابينت مدرن : هاي گلاس ، ملامينه و  کابينت کلاسيک : ممبران ، وکيوم ، روکش PVC و  
ارتفاع سقف مهم نیست برای طراحی اصولی بهتر است ارتفاع سقف بلند باشد
تنها چیزی که روی سقف دیده میشود لامپهای ال ای دی باکس های تو رفته یا چند لوستر کوچک فانتزی  سقف با الوار چوبی ، آویزهای ظروف (RACK)  طراحی میشود
ترجیحا استفاده از گاز رو میزی ترجیحا استفاده از اجاق مبله
هود های شیشه ای ، استیل و فلت لوازم و اکسسوری ها با رنگ برنز ، کرم ، مسی
هر روز در حال تغییر است و به آینده متمایل است اصالت این سبک در گذشته و در همان روزهایی ست که در مطبخ فقط غذا طبخ میشد
کاملا منظم ، خلوت  شلوغ ، قديمی (سنتی) 
 استفاده از باکس ، شلف یا طبقه به جای ویترین  استفاده از ویترین شیشه ای پر از ظروف مورد استفاده 
به جای پاخور از پایه های فلزی استفاده کرد  باید تاج ، پاخور و زیرچراغی حجیم داشته باشد 
رنگ های مات و براق  فقط رنگ های مات 
نور پردازی با نورهای مخفی ،لامپ های ال ائی دی و نور پردازی از کف  نورپردازی با استفاده از لوسترهای بزرگ یا چند منبع نور با سبک قدیمی 
قطعات اضافی ندارد و درکار فقطبا قطعات مسطح و تخت مواجه هستید  استفاده از قطعات ابزار خورده و حجیم اضافی 
رنگ های پیشنهادی : ساده ، فانتزی با بافت های صنعتی  رنگ های معمول : سفید و هم خانواده های قهوه ای 
ایجاد فضایی صنعتی  یک نمایش چوبی کامل 
ثقل طراحی در هر قسمتی که فضای مناسبی برای طراح ایجاد کند مثل کانتر  ثقل طراحی ، محل قرارگیری اجاق گاز و هود