کابینت آشپزخانه ام دی اف ( ملامينه )

ام دی اف (MDF) چیست؟

فرآورده‌های چوبی انواع مختلفی دارند که یک دسته از آنها فرآورده‌های کامپوزیتی هستند که در ساخت وسایل مختلف کاربرد دارند. سه نوع تخته فیبر که در ساخت کابینت استفاده می‌شوند شامل: نئوپان، ام‌دی‌اف و اچ‌دی‌اف هستند.

نئوپان: فرآورده چوبی که از تراشه یا خرده چوب ساخته می‌شود، این نوع چوب دارای تراکم پایینی است و نسبت به ام دی اف ضعیف‌ تر است. این نوع تخته فیبر در ساخت کابینت‌های MDF یا ملامینه استفاده می‌شود.

اچ دی اف: HDF  همان تخته سخت است که در فرآیند تولید آن، از گرما و فشار بیشتری استفاده می‌شود و نیازی به استفاده از چسب در ساخت آن نیست. این نوع فرآورده چوبی مقاومت بالاتر و قیمت بیشتری نسبت به نئوپان و ام دی اف دارد.

یکی از انواع رایج کابینت‌های آشپزخانه، کابینت‌های ام‌دی‌اف هستند که جزو دسته کابینت‌های کامپوزیتی قرار می‌گیرند. ساختار اصلی (بدنه) این نوع کابینت‌ها از جنس ام دی اف ساخته شده است.  این نوع کابینت‌ها به دلیل اینکه در فرم‌ها و رنگ‌های متنوعی ساخته می‌شوند طرفداران زیادی دارند. MDF مخفف کلمه Medium density fiberboard و به معنی تخته فیبر با چگالی متوسط است که در ساخت انواع کابینت کاربرد دارد. در ساخت ام دی اف تکه‌های چوب سخت و نرم با مقداری رزین و موم مخلوط شده و تحت فشار و حرارت به تخته فیبر تبدیل می‌شوند.

مزایای کابینت ام دی اف

 • تخته های ام دی اف به تنهایی تخته های با کیفیت و مناسبی محسوب می شوند. حال اگر با استفاده از این تخته ها کابینت بسازیم، مزایای فراوانی در اختیار ما قرار خواهد گرفت.
 • نسبت به چوب معمولی یا تخته های چندلایه قیمت بسیار پایین تری دارد و این مسئله مزیت بسیار فوق العاده‌ای است. چرا که باعث کاهش هزینه ها و صرفه جویی مالی می شود.
 • سطوح کابینت ام دی اف بسیار صاف و بدون هیچ گونه ناهمواری است، از این رو ظاهری زیبا به آشپزخانه‌ خواهد داد، و کار کردن با چنین کابینت هایی آسان می باشد.
 • صافی سطح و نداشتن نا همواری بر روی کابینت ام دی اف باعث می شود تا رنگ کردن آن امر آسانی باشد. هم چنین در صورتی که نخواهیم از رنگ استفاده کنیم و بخواهیم روکش استفاده کنیم،این سطح صاف و صیقلی که بر روی تخته های ام دی اف وجود دارد، بار دیگر باعث خواهند شد تا نصب روکش بر روی آن ها به آسانی انجام شود.
 • داخل کابینت ام دی اف نیز بسیار یکنواخت است. این به آن معنا خواهد بود که شما به هر نحوی که آن را ببرید و در قسمت های مختلف آن تغییر ایجاد کنید، به هیچ وجه با لبه های خشن و ناهموار مواجه نخواهید شد.
 • نوع خاصی از کابینت آشپزخانه ام دی اف وجود دارد که در برابر آتش سوزی مقاوم است و به هیچ وجه آتش نمی گیرد. استفاده از این نوع چوب در محیط هایی که احتمال آتش سوزی در آن ها بالا ست نظیر آشپزخانه بسیار مناسب به نظر می رسد. جهت امنیت بالا ضروری است تا در صورت استفاده از چوب در دکوراسیون خانه خصوصاً آشپزخانه، از کابینت ام دی اف ضد آتش استفاده کنیم.
 • برای تولید ام دی اف از خرده چوب‌های بازیافتی استفاده می‌شود و به همین دلیل نیز با استفاده از ام دی اف می‌توان به حفظ محیط زیست و درخت‌ها کمک کرد.
 • با توجه به امکان استفاده از روکش در ام دی اف ها، می‌توان آن‌ها را در طرح و رنگ‌های مختلفی تولید کرد و به عبارتی تنوع رنگ و طرح در ام دی اف ها بالا می‌باشد.
 • مواد شیمیایی استفاده شده در ام دی اف باعث مصونیت آن در برابر آسیب آفاتی مانند موریانه می‌شوند.
 • ام دی اف با قرار گرفتن در برابر گرما و سرما تغییر شکل نداده و منبسط یا منقبض نمی‌شود.
 • شکل دادن به ورقه ام دی اف آسان‌تر از شکل دادن به ورقه‌های چوبی است و همین امر نیز یکی دیگر از علت‌های تنوع شکل و طرح ام دی اف است. انواع روکش به راحتی بر روی ورقه‌های ام دی اف متصل می‌شوند و همین امر نیز باعث می‌شود که بتوان آن را به شکل چوب طبیعی درآورد. (با روکش چوبی)

بنا براین وقت را تلف نکنید و در اسرع وقت با گروه طراحان دیاکو تماس بگیرید و سفارش خود را ثبت نمایید.

معایب کابینت ام دی اف

 • ام‌دی‌اف کمی برای سلامتی خطرناک می‌ باشد فرمالدیید در رزین به کار رفته تا ذرات چوب را به یکدیگر بچسباند. سازمان‌های استاندارد و فعالان ایمنی و بهداشت کار، به سازندگان این ترکیبات توصیه می‌کنند از مقدار کمتری فرمالدیید در رزین‌ها استفاده کنند. فرمالدیید ماده‌ای به شکل گاز یا مایع و بدون رنگ همراه با بوی تند شبیه به بوی ادویه‌جات است. فرمالدیید خالص در ۵۰ درجه سانتی‌گراد آتش می‌گیرد و بخارات آن می‌تواند باعث انفجار شدیدی شود.
 • فرمالدیید موجب اختلالات دستگاه تنفسی، بروز آسم، سرطان بینی و یا سرطان‌های دیگر در افرادی که با این ماده تماس دارند، می‌شود. این ماده در صورتی که روی پوست دست و صورت بریزد موجب خوردگی و آسیب شدید به پوست می‌شود.هرچند مقدار فرمالدیید به کار رفته در ساخت ام‌دی‌اف به اندازه‌ای نیست که باعث نگرانی زیادی شود اما بخار شدن فرمالدئید به کار رفته در آن می‌تواند هوای خانه را آلوده کند و موجبات برخی از اختلالات تنفسی را به‌خصوص در کودکان فراهم آورد. مهندسین چوب، برای پوشاندن سطح ام‌دی‌اف از لایه‌هایی زیبا که عمدتاً از جنس وینیل هستند، استفاده می‌کنند.این ترکیبات نیز با بخار شدن می‌توانند موجبات آلودگی هوای خانه را فراهم کنند و اختلالات تنفسی خفیفی را در افراد و به‌خصوص کودکان و سالمندان به وجود آورند.
 •  اگر ام دی اف در معرض آب قرار بگیرد، به احتمال زیاد متورم شده و باد کند. (البته بسیاری از روکش‌های ام دی اف این مشکل را با ضد آب بودن حل کرده‌اند.)
 • ام دی اف به خودی خود از مقاومت نسبتا بالایی برخوردار است، اما اگر به هر دلیلی دچار شکستگی یا ترک خوردگی شود، دوباره چسباندن آن نسبت به چوب سخت‌تر خواهد بود

 

ویژگی های کابینت ام دی اف (ملامینه)

پیش از این گفتیم که کابینت ام دی اف ویژگی های مثبتی دارد که باعث می شود تا به انتخاب اصلح و گزینه‌ی مد نظر بسیاری تبدیل شود. اشارات کلی نیز به این ویژگی ها کردیم، اما در این جا قصد داریم تا به صورت دقیق تری اشاره کنیم که این ویژگی ها دقیقاً چه هستند.

 • کابینت ام دی اف به هیچ وجه تاب برنمی دارد و دچار ترک خوردگی نمی شود. ام دی اف همانند چوب در تماس با تغییرات دمایی و رطوبت دچار تغییراتی می شود. اما بر خلاف چوب، تغییرات دمایی هیچ گونه مشکلی برای ام دی اف اعم از تاب برداشتن ایجاد نمی کند. این ویژگی به خاطر این است که تخته ام دی اف به خاطر ساختارش به صورت واحد تغییر شکل می دهد. به این صورت حتی با وجود تغییرات بسیار زیاد در میزان رطوبت و دمای هوا، به هیچ وجه نباید نگران آسیب دیدن کابینت ها و یا درهایشان باشید.
 • کابینت ام دی اف از موادی بسیار مرغوب ساخته می شود و این به این معناست که هیچ گونه ناهمواری یا مشکل قابل توجهی بر روی سطح آن وجود نخواهد داشت. بنا بر این زمانی که تخته های ام دی اف رنگ آمیزی شوند، نتیجه‌ی بسیار بهتری حاصل خواهد شد. پس اگر می خواهید کابینت ها یا در های کابینت هایتان را رنگ کنید، توصیه می کنیم که حتماً از ام دی اف استفاده کنید.
 • کابینت های ام دی اف در طرح ها و مدل های مختلفی وجود دارد و دلیلش هم این است که کار کردن و شکل دادن به چوب های ام دی اف بسیار آسان تر از کابینت آشپزخانه ممبران و کابینت آشپزخانه روکش چوب می باشد. به خاطر ساختار ویژه تخته های ام دی اف، برش و سوراخ کردن آن بسیار آسان است و می توان آن ها را به هر شکلی که می خواهید در آورد، بدون آن که در این پروسه دچار آسیب دیدگی شود.
 • ویژگی های انواع مختلف کابینت ام دی اف می تواند با هم متفاوت باشند. مثلاً نوع خاصی از ام دی اف تولید می شود که مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت دارد. از این نوع ام دی اف می توانید در جاهایی که رطوبت بالایی دارند مانند دستشویی یا حمام استفاده کنید. هم چنین انواع خاصی از ام دی اف وجود دارد که مقاومت بالایی در برابر تماس آب دارد. این نوع نیز برای استفاده در فضاهایی نظیر حمام بسیار مناسب است. مانند کابینت آشپزخانه هایگلاس می باشد.
 • قیمت ام دی اف نسبت به چوب خالص بسیار پایین تر است با این حال مزایای بیشتری نسبت به آن دارد. مقاومت بالاتری دارد و عمر آن نیز با نگهداری مناسب می تواند سال ها به درازا کشیده شود.
 • ID
تفاوت انواع کابینت ام‌دی‌اف با تمام چوب

نمی توان به قطع گفت که طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف گزینه مناسب تری است یا تمام چوب . با توجه به شرایط دکوراسیون،باید نتیجه گیری کرد که  ام دی اف ...

سبک رنگ بندی کابینت ام دی اف(ملامینه)

معمولا مدل‌های کابینت در رنگ‌های متنوعی تولید می‌شوند، در نتیجه شما هریک از انواع کابینت آشپزخانه ام‌ دی‌اف را که انتخاب کنید، برای رنگ آن هم به ...

(طراحی کابینت آشپزخانه ام دی اف (ملامینه

در ابتدای کار زمانی که کابینت آشپزخانه ام دی اف وارد بازار شد به عنوان روکش برای تخته های سه لا استفاده می شد. روکش ام دی اف متراکم تر، قوی تر و با ...

Load More