صفحات روی کابینت آشپزخانه

انواع صفحات روی کابینت آشپزخانه

انتخاب بهترین همیشه کار دشواری است. در مورد آشپزخانه و انواع صفحه کابینت هم این قضیه وجود دارد. از آنجایی که سطح صفحه کابینت در پالت های رنگی متنوع و متریال گوناگون وجود دارد، مهم این است که نوعی از صفحه کابینت را برگزینید که با دکوراسیون آشپزخانه هماهنگ شود،  صفحات کابینت از جنس ها و طرح های مختلف میباشد که ما  17 نوع صفحه کابینت را معرفی میکنیم :

1- صفحه کابینت سنگ صابون

این نوع صفحه برعکس اسمش به هیچ وجه در مواد سازنده آن از ساختار صابون استفاده نشده است. سنگ صابون قیمت بالایی دارد به دلیل این که هم طبیعی است و هم نیاز به تغییراتی در فرآیند تولید دارد.کیفیت بسیار بالایی داشته و مقاوم در برابر مواد شیمیایی، خط و خش و ضربه است.  سنگ صابون اغلب طی فرآیندهایی که در آزمایشگاه بر روی آن انجام می شود، مقاوم به لکه، مواد شیمیایی و باکتری می شود. 

2- صفحه کابینت گرانیت برای آشپزخانه

مهمترین دلیل انتخاب کسانی که سراغ  صفحات گرانیتی می روند این است که به دلیل طبیعی بودن، حس خوبی به محیط آشپزخانه میدهد و  به همین دلیل ، رگه و رنگهای مختلفی دارد و یکی از عمده ترین صفحات مصرفی بر روی کانترها است. سنگ گرانیت فوق العاده براق و چشم نواز است و برای این که این خاصیت از بین نرود باید سالیانه یکبار حتما با مواد مخصوصی پولیش شود.درز کردن گرانیت بسیار مهم است به دلیل این که اگر خوب درز نشود ممکن است از همان نقطه آسیب پذیر شود. دامنه تنوع این نوع سنگ بسیار وسیع است و به همین دلیل که رنگ،نوع فرآیند تولید، نصب و... بسیار تاثیر گذار بر روی قیمت است. سنگ گرانیت به دلایل زیادی از معمول ترین مصالح مورد استفاده برای صفحه کابینت است. این سنگ طبیعی ویژگی های بسیاری دارد و با توجه به رگه های طبیعی سنگ گرانیت، رنگ و طرح های متنوعی از این سنگ در بازار وجود دارد. زمانی که درزگیری سنگ گرانیت به خوبی انجام شده باشد، سنگ گرانیت دوام بیشتری خواهد داشت. محدوده قیمت سنگ گرانیت متغیر بوده و با در نظر گرفتن روش نصب، رنگ، فرآیندهای انجام شده متفاوت خواهد بود.  

 

صفحه کابینت گرانیت برای آشپزخانه

 

3- صفحه کابینت از جنس مس

این نوع صفحه بر روی کابینت آشپزخانه ممبران و کابینت آشپزخانه هایگلاس و ... زیاد معمول نیست ولی جالب است بدانید از این نوع فلز بر روی کانتر ها استفاده می شود و این صفحه بسیار آشپزخانه شما را بسیار متفاوت می کند. این نوع صفحه بسیار راحت تمیز میشود ولی ممکن است با ریختن مواد گوناگون بر روی آن تغییر رنگ دهد و به رنگ های قهوه ای، قرمز مات، سبز تبدیل شود. این متریال مورد پسند همه افراد نیست و دکوراسیون آشپزخانه شما را ویژه می کند.

 

صفحه کابینت از جنس مس

 

4- صفحه کابینت سنگ مهندسی کوارتز

در دکوراسیون آشپزخانه استفاده از سنگ مهندسی کوارتز برای صفحه کابینت نیز پیشنهاد می شود. این سنگ به طور سفارشی ساخته شده و در رنگ های متنوعی وجود دارد. سنگ مهندسی کوارتز ترکیبی از کوارتز زمینی، رزین و رنگدانه هایی است که سطحی سخت و نفوذناپذیر بوجود می آورند. اگر از طرفداران محیط زیست هستید باید بدانید که سنگ کوارتز مهندسی برای خانه های سبز مناسب هستند. ماده اولیه صفحات کوارتز سیلیس میباشد این ماده در مقابل ساییدگی و ضربه مقاومت خیلی خوبی دارد سیلیس در فرآیند تولید و ترکیب آن با رزین تبدیل به صفحات یکپارچه کوارتز میشود. صفحات کوارتز انتی باکتریال میباشد. این نوع سنگ  به دلیل نداشتن خلل و فرج هیچگونه باکتری و قارچی در آن رشد نمیکند. یکی دیگر از مزایای آن این است که وزن خیلی کمی دارد. طبق تحقیقات شرکت برتون ایتالیا این نوع صفحه هیچگونه آسیبی به محیط زیست نمیرساند و  ساختار آن از مواد ارگانیک میباشد. همانطور که در بالا به انتی باکتریال بودن این نوع صفحه اشاره کردیم بهتر است در محیط هایی که نظافت در آنها اهمیت بالایی دارد استفاده شود به عنوان مثال: هتل ها / سالن های غذا خوری/ سرویس بهداشتی/ اشپزخانه ها/ مراکز تجاری پر تردد و...

 

5- صفحه کابینت از جنس سرامیک

کم هزینه ترین و مقرون به صرفه ترین متریالی که برای صفحه کابینت می توان استفاده کرد، سرامیک و کاشی است. صفحه کابینت سرامیکی با دوام است و این امکان را به شما می دهد که طرح و نقش مورد نظر را خودتان بسازید. در صفحه کابینت سرامیکی نگهداری ممکن است سخت باشد چرا که دوغاب و سیمان آن به سادگی تمیز نمی شود. بهتر است از دوغاب با دوام و رنگ تیره استفاده کنید.

 

6- صفحه کابینت دوستدار محیط زیست

تخته چوب هایی که در طبیعت رها شده اند و به عنوان چوب نجات یافته شناخته می شوند و دیگر انواع چوب مشابه ، از این متریال هستند. استفاده از متریال دوستدار محیط زیست به این معنی است که شما می توانید صفحه کابینت سبز را به دکوراسیون آشپزخانه خود بیاورید.

7- صفحه کابینت از جنس روی

صفحه کابینت ساخته شده از جنس روی در دکوراسیون مدرن آشپزخانه ها به ندرت دیده می شوند ولی این فلز خاصیتی دارد که باعث محبوبیت آن در طی قرن ها شده است. رنگ فلز روی با گذشت زمان به دلیل زنگاری که ایجاد می کند، تیره می شود. فلز روی به دلیل خاصیت ضد میکروبی انتخاب مناسبی برای دکوراسیون آشپزخانه خواهد بود.غالبا در کابینت آشپزخانه مدرن قابل استفاده نمی باشد.

8- صفحه کابینت ساخته شده با کاغذهای بازیافتی

کاغذهای بازیافت شده شاید به نظر بدترین متریال ممکن برای استفاده به عنوان صفحه کابینت باشد ولی جالب است بدانید که این انتخاب دوستدار محیط زیست به طرز شگفت آوری بادوام است. زمانی که کاغذهای بازیافتی با رزین و ماده رنگی ترکیب شوند، ظاهری مشابه سنگ صابون خواهند داشت.

9- لمینیت پلاستیک

لمینیت پلاستیک طرفداران خاص خود را دارد. به دلیل خاصیت فرم پذیری، اشکال و لبه هایی که می توان با پلاستیک ایجاد کرد، صفحه کابینت از جنس لمینیت پلاستیک را در هر نوع طراحی می توان استفاده کرد. این نکته را فراموش نکنید که استفاده از این نوع صفحه کابینت دوام بسیار بالایی ندارد و نمی تواند لوازم آشپزی و وسایل سنگین را تحمل کند.

10- صفحه کابینت سیمان و شیشه بازیافتی

این متریال هزینه نسبتا بالایی دارد ولی ترکیب خاص سیمان و شیشه بدون شک می تواند ویژگی متفاوتی را به دکوراسیون آشپزخانه وارد کند. سیمان و شیشه بازیافتی دوستدار محیط زیست، بادوام و قابل تنظیم است و برای استفاده در آشپزخانه انتخابی مناسب است.

 11- صفحه کابینت سنگ مرمر

سنگ مرمر یکی از مصالح بدون رقیب و کلاسیک است که همیشه سبک خود را نگه می دارد. بطور کلی برای افرادی که از علاقمندان آشپزخانه سفید هستند، سنگ مرمر بیشتر از هر متریال دیگری تنوع بیشتری از رنگ سفید را در اختیار آنها قرار می دهد. سنگ مرمر به مرور که استفاده می شود زنگاری ایجاد می کند که موجب افزایش دوام آن می شود. سنگ مرمر از سنگ گرانیت درجه سختی کمتری دارد و زودتر خراش خورده و لکه می گیرد. گاهی در کابینت آشپزخانه کلاسیک از این صفحه کابینت استفاده می شود.

12- صفحه کابینت بتنی برای آشپزخانه

با اضافه کردن رنگدانه و ماده رنگی به ترکیب بتن می توان صفحه کابینت از جنس بتن و به رنگ های متنوع بوجود آورد که از نظر بصری نیز بافت خاصی دارد و با به کار بردن آستری و پوشش مناسب می توان ماندگاری آن را افزایش داد. بتن از لحاظ هزینه متریال مقرون به صرفه می باشد.

13- صفحه کابینت از جنس استیل ضد زنگ

آشپزهای حرفه ای به صفحه کابینت از جنس استیل ضد زنگ علاقه بسیاری دارند چون رنگ نمی شود، در برابر حرارت مقاوم هستند و به سادگی تمیز می شوند. به دلیل اینکه اثر انگشت و همینطور خراش بر روی استیل ضدزنگ باقی نمی ماند، استفاده از آن برای آشپزخانه هایی که حجم بالای کار را هر روزه تحمل می کنند و به دنبال ظاهری نه چندان زیبا هستند، انتخاب خوبی است.

14- صفحه کابینت از جنس سنگ مصنوعی، کورین 

کورین، سنگ مصنوعی یا پلی گرانیت از ترکیب چند ماده مختلف تشکیل شده است. این متریال جادویی قابلیت رقابت با متریالی را دارد که خطر آسیب پذیری کم و نگهداری ساده ای دارند. مواد اصلی تشکیل دهنده این نوع صفحه اکریلیک می باشد و ویژگی های بسیار زیادی دارد که یکی از این ویژگی ها تنوع رنگ بسیار بالای ان است . این نوع صفحه خاصیت خم پذیری دارد و میتواند به اشکال مختلفی درآید . در اکثر موارد در صورت شکستگی یا خراشیدگی قابل ترمیم میباشد. از مزایای صفحه کورین می توان نکات زیر را نام برد:

  • یکپارچه بودن:

صفحات کورین به دلیل داشتن چسب هم رنگ و پولیش نهایی بعد از نصب هیچگونه درزی

نداشته و از این رو ما هیچگونه محدودیتی در متراژ کار نیز نخواهیم داشت.     

  • مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی

به دلیل داشتن این ویژگی گزینه خوبی برای استفاده در اشپزخانه ها /ازمایشگاه ها/بیمارستان ها و دیگر مکان هایی که با مواد شیمیایی سرو کار دارند میباشد.                                    

  • ضد آب بودن

صفحات کورین کاملا ضد آب بوده و گزینه ی مناسبی برای محیط های مرطوب میباشد.

 

صفحه کابینت از جنس سنگ مصنوعی، کورین

 

15- سطح رویه کابینت از جنس چوب

برخی از افراد معتقدند استفاده از چوب برای صفحه کابینت انتخاب درستی نیست. ولی استفاده از چوب با کیفیت و پوشش مناسب می تواند زیبایی و گرما را به دکوراسیون آشپزخانه آورده و علاوه بر این کارکرد خوب و ماندگاری بالا را نیز به شما ارائه دهد. هزینه تمام شده برای صفحه کابینت چوبی بستگی به نوع چوب به کار برده شده دارد.

16- پرسلان

شاید تا به حال این اصطلاح را نشنیده باشید پرسلان همان کاشی یا سرامیک با تکنولوژی جدید و با کیفیت بالا و تراکم بالا است.پرسلان به دو دسته لعابی و پولیشی تقسیم می شود مواد اولیه این نوع صفحه از جنس خاک روس،سیلیس،فلدسپات یا گرانیت می باشد که تحت فشار و حرارت تبدیل به صفحات یکپارچه و براق میشود. از نکات منفی این نوع صفحه میتوان به وزن بالا ،نصب  سخت ، وقیمت بالا اشاره کرد. توجه داشته باشید که در زیر کار و کلاف این نوع صفحه حتما باید از فلز استفاده کرد تا عمر و استقامت بیشتری داشته باشد.

 17- صفحات معمولی یا همان ام دی اف

 صفحات MDFبا روکش HPL که از مقاومت خوبی برخوردار است ولی اصلی ترین مشکل این نوع صفحه این است که به رطوبت حساس است که در صورت نفوذ اب به مغز آن، صفحه از بین می رود.

نکته: بعد از برش جای سینک و گاز حتما باید عایق شود.

در اغلب موارد شنیدید که اطراف صفحه سینک توکار متورم شده و از بین رفته به دلیل نفوذ اب به مغز ام دی اف ولی طراحان دیاکو این ضمانت را به شما می دهد که این اتفاق برای شما نیفتد چون تکنسین های زبر دست دیاکو،اموزش دیده و میدانند که جای سینک پس از برش خوردن صفحه محل برش با چسب اکواریوم کاملا پوشش داده شده وحتی اگر خود سینک عایق داشته باشد، سپس بستهای سینک به خوبی بسته شده و دوباره از زیر صفحه با چسب عایق بندی میشود.