انواع کابینت شیشه ای

 • از قدیم گفته‌ اند که آشپزخانه قلب خانه است و دقیقا به همین خاطر به دکور و دیزاین این بخش مهم، توجهی ویژه می‌ شود. کابینت‌ ها عضو اصلی آشپزخانه هستند و شکل و طراحی آن ها تاثیر بسزایی در شکل و شمایل آن دارد؛ بنابراین دور از ذهن نیست اگر طراحان تمرکز زیادی روی کابینت ‌های آشپزخانه داشته باشند. انواع کابینت شیشه ای به عنوان نسل جدید کابینت‌ شیشه ای آشپزخانه، با استقبال زیادی مواجه شده‌اند؛ به طوری که در اکثر طراحی‌ های مدرن و ترند این روزها، رد پایی از آن ها دیده می‌ شود.

  در ادامه به بررسی ویژگی های انواع کابینت شیشه ای می پردازیم:

  تصویر یکی از انواع کابینت های شیشه ای در دکور آشپزخانه
  آشنایی با ویژگی های کابینت‌ شیشه‌ ای

  کابینت‌ شیشه‌ ای چه ویژگی دارد؟

  دلایل زیادی برای استفاده از کابینت‌ های شیشه‌ ای در فضای منزل وجود دارند که از جمله آن ها می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

  ظاهر شفاف و زیبا

  شاید تا پیش از ورود کابینت‌ های شیشه‌ ای به آشپزخانه‌ های مدرن، تصور عموم مردم از این کابینت‌ های متنوع و جذاب خیلی مثبت نبود؛ اما تنوع مدل‌ ها و رنگ بندی‌ های جالب این کابینت‌ ها، به راحتی توانستند نگاه‌ های زیادی را جلب کنند. استفاده از شیشه‌ های شفاف با رنگ‌ های متنوع، اصلی‌ ترین علت منحصر به فرد بودن این کابینت‌ ها است. به عبارت بهتر، استفاده از کابینت های شیشه ای به منزله یک جسارت خیره کننده برای کسانی است که از یکنواختی خسته شده‌ اند.

  افزایش اندازه و نورپردازی

  استفاده از انواع کابینت شیشه ای در آشپزخانه یا حتی سایر اتاق‌ های منزل، می‌ تواند سبب بزرگتر به نظر رسیدن آن فضا شود. از نظر علمی، نورپردازی یکی از تکنیک‌ های موثر در بزرگ جلوه دادن فضا است. کابینت‌ های شیشه‌ ای به علت بازتاب و انعکاس نور به اطراف، می‌ توانند باعث روشن‌ تر به نظر رسیدن مکان مورد نظر شوند؛ بنابراین به نظر می‌ رسد استفاده از کابینت شیشه‌ ای برای آشپزخانه‌ های کوچک پیشنهاد خوب و جالب توجهی باشد.

  دکوراتیو بودن

  حضور کابینت‌ های شیشه‌ ای در فضای آشپزخانه علاوه بر زیبایی و القای حس وسعت در این فضا، کاربرد مهم‌ تری نیز دارد. استفاده از شیشه در ساختار کابینت‌ ها می‌ تواند ویژگی دکوراتیو بودن را به آشپزخانه شما اضافه کند. در واقع وجود شیشه‌ های شفاف برای ظروف و وسایل تزیینی به منزله ویترینی تمام عیار برای نمایش هرچه بهتر آن ها است. این ویژگی شما را از وجود طبقات و قفسه‌ های مجزا برای این کار بی‌ نیاز می‌کند.

  انعطاف پذیری در طراحی

  استفاده از شیشه‌ های شفاف که اجسام پشت خود را کاملا واضح نشان می‌دهند، حرکتی جسورانه در طراحی کابینت شیشه‌ ای است. مزیتی که کابینت‌ های شیشه‌ ای به نسبت سایرین دارند، رنگ پذیری بی‌ نظیر آن ها و قابلیت تطبیق پذیری با اجسام مکملی همچون تخته‌ های چوبی، اکسسوری های فلزی و غیره است. همین انعطاف پذیری در طراحی، یکی از علل اصلی محبوبیت انواع کابینت‌ شیشه ‌ای تلقی می‌ شوند.

  سهولت در نظافت و نگهداری

  کابینت‌ های چوبی بعضا نیازمند شوینده‌ های خاص برای نظافت هستند؛ اما کابینت‌ های شیشه‌ ای با استفاده از یک شیشه پاک کن با کیفیت تمیز می‌ شوند. این کابینت‌ ها پس از هر بار نظافت می‌ توانند مانند روز اول خود، نو و جذاب به نظر برسند و شما را سر ذوق بیاورند.

  تصویر کابینت شیشه ای مدرن به کار رفته در اتاق خواب
  بررسی امکانات کابینت‌ های شیشه‌ ای

  استفاده از کابینت‌ های شیشه‌ ای در دکوراسیون داخلی

  کابینت‌ های شیشه‌ ای تنها مختص به آشپزخانه نیستند. استفاده از آن ها در دکوراسیون داخلی نیز بسیار رایج است. کتابخانه های شیشه‌ ای، دکورهای وسایل تزیینی و بلورهای گران قیمت و غیره از جمله موارد کاربرد کابینت‌ های شیشه‌ ای در دکوراسیون داخلی هستند. این دسته از کابینت‌ ها معمولا در اتاق نشیمن مورد استفاده قرار می‌ گیرند. استفاده از طبقات شیشه‌ ای و آینه در پشت آن ها، حس عمق و بزرگنمایی ایجاد می‌ کند.

  از طرفی استفاده از اجسام مکملی همچون دکوری های برنزی یا نقره ‌ای، زه های چوبی گران قیمت و غیره، می‌ تواند جلوه‌ ای از تجمل را به فضای اتاق هدیه کند.

  امکانات کابینت‌ های شیشه‌ ای

  شاید یکی از جذاب‌ ترین ویژگی‌ های انواع کابینت شیشه ای، نمایش اجزای داخل آنها به زیبایی هرچه تمام‌ تر باشد. این ویژگی بارز باعث می‌ شود که دستتان برای چیدمان‌ های متفاوت و به نمایش گذاشتن اشیا مورد نظر باز باشد. قابلیت شستوشوی آسان نیز ویژگی بسیار مهمی است که در بخش‌های قبلی به آن اشاره کردیم. امکان اضافه کردن لامپ‌ های روشنایی به ساختار کابینت شیشه ای، سبب به وجود آمدن نمایی ویژه‌ می شود. روشنی لامپ ها، وسایل مورد نظر شما را با وضوح و جذابیت بیشتری به نمایش می گذارد.

  live-chat-web-support-svgrepo-com

  با ما در ارتباط باشید

  همه روزه از ساعت 10 صبح تا 22 میتوانید با مشاوران ما در ارتباط باشید.

  انواع شیشه‌ های استفاده شده در کابینت‌ ها

  شیشه‌ های استفاده شده در کابینت‌ ها شامل موارد زیر است:

  شیشه شفاف

  شیشه‌ های شفاف همان طور که از نامشان پیدا است، طراحی ساده و بی‌ رنگی دارند. مهم‌ ترین مزیت این شیشه‌ ها، نمایش همه جانبه اشیای پشت آن ها است. از طرفی قیمت شیشه‌ های شفاف نسبت به سایر انواع شیشه کمتر است.

  شیشه مات

  این دسته از شیشه‌ های مورد استفاده در کابینت شیشه‌ ای، محتوای خود را از زاویه دید بیرونی پنهان می‌ کنند. رد انگشت و لکه‌ ها روی آن ها دیده نمی‌شود. به همین خاطر برای افراد علاقه مند به کابینت های شیشه ای که کودک دارند، انتخاب مناسبی هستند.

  شیشه ضد خش

  ساختار شیشه‌ های به کار رفته در این کابینت‌ ها به گونه‌ ای است که به راحتی خش برنداشته و آسیب نبینند. این شیشه‌ ها با لایه ای مشابه الماس پوشیده شده‌ اند که از آن ها در برابر برخورد و سایش اجسام با سختی کمتر محافظت می‌ کند.

  شیشه رنگی

  استفاده از پیگمنت‌ های رنگی در ساختار شیشه، از جمله علل پدید آمدن شیشه‌ های رنگی به شمار می رود. نقش رنگدانه در این شیشه‌ ها، زنده کردن طرح‌ های مختلف و ایجاد نمونه های منحصر به فرد است. این شیشه‌ ها معمولا در کنار شیشه‌ های شفاف استفاده می‌شوند تا نگاه بیننده را بیش از پیش به خود خیره کنند.

  شیشه بافت‌ دار

  این نوع از شیشه‌ های مورد استفاده در کابینت‌ های شیشه‌ای، قدیمی‌ تر از بقیه هستند، اما هنوز هم می‌ توانند جذاب و پرطرفدار باشند. طراحی این شیشه‌ ها دقیقا مخالف شیشه‌ های شفاف است. در فرایند ساخت شیشه‌ های بافت‌ دار، غلتکی برای ایجاد طرح روی شیشه داغ سفت نشده، فشرده می‌ شود. با انجام این کار، فرورفتگی‌ های موسوم به بافت، در سطح شیشه ایجاد خواهند شد. محتوای داخل این کابینت‌ ها کاملا پنهان نیست و از نظر دسته بندی بین کابینت‌ های شفاف و مات قرار می‌ گیرند.

  تصویر کابینت های شیشه ای رنگی در آشپزخانه
  انواع شیشه‌ های استفاده شده در کابینت‌ ها

  نحوه استفاده از کابینت های شیشه ای در اتاق های مختلف

  در ادامه به بررسی نحوه استفاده از کابینت های شیشه ای در اتاق های مختلف خانه متناسب با فضا خواهیم پرداخت:

  کابینت‌ های شیشه‌ ای در آشپزخانه

   مهم ترین نکته در خصوص انتخاب انواع کابینت شیشه ای در آشپزخانه، توجه به نوع شیشه مورد استفاده در آن است. فراموش نکنید که آشپزخانه، مرکز چربی‌ ها و لکه‌ های حاصل طبخ غذا می باشد؛ بنابراین انتخاب شیشه های شفاف برای درب کابینت آشپزخانه اصلا منطقی به نظر نمی‌رسد. شیشه‌های مات و بافت‌ دار، انتخاب مناسب‌ تری برای فضای آشپزخانه هستند. محل قرارگیری کابینت‌ ها در آشپزخانه نیز اهمیت بسیاری دارد؛ چرا که می‌ تواند روی دسترسی به آنها اثر بگذارد.

  کابینت‌ های شیشه‌ ای در حمام

  این دسته از کابینت‌ های شیشه‌ ای، مناسب افرادی است که دوست دارند، دید بهتری به محتوای حمام خود داشته باشند. ساختار این کابینت‌ ها، معمولا به صورت ترکیبی از شیشه با فولاد ضد زنگ یا شیشه با چوب بلوط است. ترکیب شیشه با این دو ماده، سبب جلوگیری از پوسیدگی و زنگ زدن لولا های کابینت می شود.

  کابینت‌ های شیشه‌ ای در اتاق نشیمن

  به نمایش گذاشتن اشیای دکوری، بلورهای آنتیک گلدان‌ها و غیره، یکی از مزایای به کارگیری انواع کابینت شیشه ای در اتاق نشیمن است. نکته حائز اهمیت در خصوص انتخاب نوع مناسب این کابینت‌ ها، متراژ اتاقی است که کابینت در آن قرار می گیرد. اگر فضای کمی در اختیار دارید، مدل‌ های سه گوش که در کنج دیوار قرار می‌ گیرند، برای شما مناسب‌ تر هستند. در اتاق‌ هایی با متراژ بالاتر، مدل‌ های مدولار و چند شاخه جلوه بهتری دارند و نورپردازی فضا را نیز بهبود می‌ بخشند.

  تصویر کابینت‌ شیشه‌ ای مورد استفاده در حمام
  استفاده از کابینت های شیشه ای در اتاق های مختلف خانه

  نکات مهم نگهداری از انواع کابینت شیشه‌ ای

  استفاده از کابینت‌ های شیشه‌ ای در اتاق‌ های مختلف منزل، سبک جدیدی از زیبایی و جذابیت در دکوراسیون محسوب می شود؛ اما باید به خاطر داشته باشید که نگهداری و محافظت از این کابینت ها نسبت به نمونه‌ های چوبی بسیار دشوار تر است. در ادامه نکات مهم در نگهداری از انواع کابینت شیشه‌ ای را ذکر خواهیم کرد:

  در پاک کردن لکه ها سریع عمل کنید

  شیشه علاوه بر ویژگی زیبایی و دکوراتیو بودن، بسیار لکه پذیر است؛ مخصوصا اگر شفاف باشد. این مسئله در آشپزخانه بسیار بیشتر نمود پیدا می کند. مهم ترین نکته‌ ای که باید بدان توجه داشته باشید، سرعت عمل در پاک کردن لکه‌ ها است. اگر آن ها را به محض ایجاد شدن پاک کنید، بعدا به دردسر پاک کردن لکه‌ های سخت دچار نخواهید شد.

  مراقبت از شیشه را فراموش نکنید

  به خاطر داشته باشید که شیشه همیشه نیاز به مراقبت دارد. پس مانند روز اول، در استفاده از آن احتیاط کنید. باز و بسته کردن درب‌ ها باید با توجه کامل انجام شود. مراقب کودکان خود باشید؛ چرا که وارد آمدن کوچک‌ ترین ضربه به درب کابینت‌ ها، ممکن است سبب شکستن آن ها شود.

  از وسایل شست و شو مناسب استفاده کنید

  انواع کابینت شیشه ای نیازمند نظافت همیشگی هستند. استفاده از مواد شوینده مناسب و با کیفیت، از بروز خط و خش و مه آلود شدن شیشه جلوگیری می‌ کند. البته تاثیر جنس دستمال را دست کم نگیرید؛ چرا که برخی از آن ها می‌ توانند سطح شیشه را خراش داده یا پرزدار کنند.

  تصویر کابینت شیشه ای جذاب در آشپزخانه مدرن
  نحوه نگهداری از انواع کابینت شیشه‌ ای

  نتیجه‌ گیری

  کابینت‌ های شیشه‌ ای از جهات مختلفی بی‌نظیر هستند. ایجاد حس ژرف و بزرگنمایی، نورپردازی منحصر به فرد، انعطاف بسیار در طراحی و غیره، از جمله تفاوت های آنها نسبت به دیگر کابینت ها می باشند. اینکه کدام یک از انواع کابینت شیشه ای به کارتان می‌ آید را خود شما باید تعیین کنید. انتخاب نوع شیشه، رنگ، ابعاد و مکان استفاده باید هنگام خرید مورد توجه قرار گیرند.

  برای خرید بهترین کابینت های شیشه ای یا دریافت مشاوره و خدمات طراحی و نصب، می توانید از دیاکو دیزاین کمک بگیرید. مجموعه ما با تبحر و تجربه بالا در زمینه دکوراسیون، به شما در راستای داشتن آشپزخانه و خانه ای جذاب و منحصر به فرد، کمک می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

  منبع: ryans all glassgama-decor 

  دیاکو دیزاین

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای

  بدون دیدگاه

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *