border

مقالات

آشنایی با ورقه های MDF و ویژگی های کابینت آشپزخانه ام دی اف

کابینت آشپزخانه ساخته شده از ترکیبات چوبی که در وسایلی مانند سرویس خواب و کابینت و کمد و امروزه بسیار استفاده و کاربرد دارد را ام دی اف یا MDF می نامند، کابینت آشپزخانه ام دی اف یا MDF از زمانی که متریال ام‌دی‌اف به کار گرفته شده پرکاربردترین و رایج‌ترین نوع کابینت آشپزخانه محسوب می شودو مورد استقبال عموم افراد قرار گرفته است، سالهای قبل بیشتر از کابینت آشپزخانه چوبی و فلزی در آشپزخانه ها استفاده می کردند ولی الان دیگر کمتر شاهد حضور این کابینت‌ آشپزخانه‌ها هستیم. حتی بعد از به وجود آمدن متریال جدید‌تر و متنوع‌تری که در صنعت کابینت‌سازی کاربرد داشتند، مانند کابینت آشپزخانه هایگلاس و کابینت آشپزخانه ممبران، باز هم کابینت آشپزخانه ام‌دی‌اف جایگاه خود را در دکوراسیون آشپزخانه حفظ کرده و هرگز میدان را به رقبای خود نداده است، بسیاری از خریدارن و حتی فروشندگان با این واژه آشنا هستند، اما به طور دقیق نمی‌دانند که ام دی اف دقیقا چیست و چه معنی دارد؟ ام دی اف چه کاربردی دارد و بیشتر در چه وسایلی استفاده می‌شود؟ این که آیا ام دی اف مفید است یا مضر و در واقع اینکه ام دی اف چه معایب و مزایایی دارد؟ در ادامه به طور کامل به این سوالات پاسخ داده و کاربرد ام دی اف و مزایا و معایب آن را به طور کامل شرح داده ایم، با ما همراه باشید.

MDF ام دی اف چیست؟

کلمه ام دی اف یا MDF مخفف عبارت Medium Density Fibreboard به معنی تخته فیبر با چگالی دانسیته، تراکم متوسط می باشد MDF  نوعی فرآورده چوبی شناخته شده است که در وسایلی مانند سرویس خواب و کابینت آشپزخانه مورد مصرف قرار گرفته است. تخته فیبر، با هر تراکمی، از فیبر چوبی ساخته شده است که در واقع ترکیبی از تکه‌های ریز چوب نرم و چوب سخت می باشد. این ترکیب با مقداری رزین و موم مخلوط شده و در معرض گرما به هم فشرده  یا به عبارتی پرس می‌شود ، بعد از انجام مرحله پرس تخته فیبر بدست می آید، تخته فیبر در عبارت MDF یا همان ام دی اف معرفی و شناخته شده است.

 

 MDF ام دی اف چیست؟

 

تراکم متوسط یا همان چگالی متوسط در ام دی اف (MDF)

برای درک مفهوم و معنی چگالی متوسط در ام دی اف (MDF) می توان گفت که تخته فیبر با چگالی پایین، معمولا خرده چوبی است که ما آن را نئوپان شناخته ایم، نئوپان یا همان خرده چوب از ذره‌های کوچکتری نسبت به ذره‌های چوب ام دی اف ساخته شده است و گاهی از خاک اره نیز در ساخت و تولید آن استفاده می کنند، دلیل ارزان قیمت بودن نئوپان همین مسئله می باشد که مسلما نسبت به ام دی اف ضعیف‌تر نیز است. اما در کنار تخته فیبرهای با تراکم پایین یا همان نئوپان و تخته فیبر با چگالی متوسط یا همان ام دی اف،‌ نوعی فرآورده چوبی به نام تخته چوب متراکم یا با تراکم بالا نیز وجود دارد که به عنوان اچ دی اف  HDF یا تخته سخت  محسوب می شود، برای ساخت اچ دی اف، نسبت به ام دی اف و نئوپان میزان گرما و پرس بیشتری لازم است، اما ه مواد چسبی در این ترکیب وجود ندارد، اچ دی اف ها معمولا از مقاومت بالایی برخوردارند، و تولید و عرضه آنها به بازار قیمت بالا یی تمام می شود، منظور از چگالی متوسط در mdf را با نگاه کردن به این اعداد که بیانگر چگالی سه نوع تخته فیبر اشاره شده در بالا هستند، می‌توان این گونه عنوان کرد:

_ چگالی تخته فیبرهای معمولی

_ تخته فیبر با چگالی کم یا همان نئوپان 16 تا 4,50 کیلوگرم در متر مکعب

_ تخته فیبر با چگالی متوسط یا همان ام دی اف 6 تا 8 کیلوگرم در متر مکعب

_ تخته فیبر با چگالی بالا 8 تا 10,40 کیلوگرم در متر مکعب

 

چگالی متوسط در کابینت آشپزخانه  (MDF)

 

کاربردهای ام دی اف MDF

انواع روکش چوبی و غیر چوبی با رنگ و طرح‌های مختلفی را روی ورقه‌های ام دی افMDF می توان پرس کرد و در مواردی مثل کابینت آشپزخانه ام دی اف MDF ، انواع میز نهارخوری ام دی اف MDF، میز مطالعه ام دی اف MDF ، انواع سرویس خواب ام دی اف MDF و وسایل آن مانند تخت، میز آرایش، کمد، پاتختی و…، کتابخانه، انواع پارتیشن و… استفاده کرد.

مزایای کابینت آشپزخانه ام دی اف MDF

ورقه های ام دی اف بیشتر در کابینت آشپزخان مورد مصرف قرار می گیرند که دارای مزایای بسیاری می باشد از جمله مزایای کابینت آشپزخانه ام دی اف عبارتند از:

_ بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه می باشد ، زیرا تولید آن نسبتا ارزان بوده و قیمت تمام شده کابینت آشپزخانه ام دی افMDF تقریبا پایین می باشد.

_ برای تولید ام دی افNDF  از خرده چوب‌های بازیافتی استفاده شده و به همین دلیل نیز با استفاده از ام دی اف می‌توان به حفظ محیط زیست و درخت‌ها کمک کرد.

_ با توجه به امکان استفاده از روکش در ام دی اف MDF می‌توان آن‌ها را در طرح و رنگ‌های مختلفی طبق سلیقه و دکوراسیون آشپزخانه انتخاب کرد و به عبارتی تنوع رنگ و طرح در ام دی اف MDFبسیار زیاد است.

_ سطح ام دی افMDF  صاف می باشد و همین امر نیز باعث می‌شود که چسباندن مواد دیگر روی کابینت آشپزخانه ام دی اف کاری راحت باشد.

_ کابینت آشپزخانه ام دی افMFD  یا به طور کلی ورقه های ام دی اف به دلیل استفاده شدن مواد شیمیایی در ترکیب آنها از هرآفاتی مانند موریانه مصون هستند.

 

مزایای کابینت آشپزخانه ام دی اف MDF

 

_ ام دی اف با قرار گرفتن در برابر گرما سرما تغییر شکل نمی دهد و منبسط یا منقبض نخواهد شد.

_ شکل دادن به ورقه ام دی افMDF  آسان‌تر از شکل دادن به ورقه‌های چوبی می باشد و همین امر نیز یکی دیگر از علت‌های تنوع شکل و طرح ام دی اف MDFمی باشد.

_ انواع روکش به راحتی بر روی ورقه‌های ام دی اف پرس می‌شوند و همین امر باعث شده که بتوان آن را به شکل چوب طبیعی درآورد البته با روکش چوبی این کار بهتر می شود.

معایب کابینت آشپزخانه ام دی اف

_ در روند تولید و ساخت ام دی اف MDF، مواد شیمیایی خاص در چسبوجود دارد که موجب تولید گاز  فرمالدئید می کند که ثابت شده برای سلامتی انسان مضر می باشد، البته پس از اتمام فرایند تولید ام دی اف MDF، این گاز معمولا از بین خواهد رفت و از طرفی نیز استفاده از روکش‌ها بر روی ورقه‌های ام دی اف نیز به طور کامل هر گونه ریسک و خطری را برای سلامتی انسان از بین خواهد برد.

_ ورقه های ام دی اف که در کابینت آشپزخانه ام دی اف MDF استفاده می شود دارای مقاومت نسبتا بالایی می باشد، اما اگر به هر دلیلی دچار شکستگی یا ترک خوردگی شود، دوباره چسباندن آن نسبت به چوب بسیار کار ستی خواهد بود.

_ ضرر مواد شیمیایی استفاده شده در ترکیب ورقه های ام دی اف برای کودکان خیلی بیشتراز بزرگسالان است.

_ اگر ام دی اف در معرض آب قرار بگیرد، به احتمال زیاد متورم شده و باد خواهد کرد، البته بسیاری از روکش‌های ام دی اف این مشکل را با ضد آب بودن حل کرده‌اند. عدم مقاومت آن در برابر رطوبت و نفوذ آب اساسی ترین مشکل این نوع کابینت ام دی اف MDF می باشد، همانطور که گفتیم ام‌دی‌اف از خرده‌های چوب تشکیل شده است و این مواد در صورتی که با آب تماس داشته باشند، دچار پوسیدگی و بادکردگی خواهند شد و شکل و فرم اولیه خود را از دست خواهند داد. اگر چه روکشی که بر روی ام‌دی‌اف خام کشیده می‌شود، در برابر نفوذ آب، مقاومت دارد، اما گاهی ممکن است  از میان درزها و مناطقی که دارای خط و خش هستندآب  به داخل ام‌دی‌اف نفوذ کند و آن را دچار آسیب کند، البته با رعایت کردن مواردی از قبیل :

_ نریختن آب روی کابینت آشپزخانه ام دی اف MDF

_ اجتناب از شست‌وشوی کابینت‌ آشپزخانه ام دی اف MDF  

_استفاده از جنس پی وی سی در کابینت زیر سینک ظرف‌شویی

_ خشک کردن سریع آب در صورت ریختن روی کابینت آشپزخانه ام دی اف

_ استفاده نکردن از مواد شوینده‌ی قوی و رطوبت زیاد، هنگام تمیزکردن کابینت آشپزخانه ام دی اف

به طور کلی می توان گفت اگر بتوانید از کابینت‌ آشپزخانه ام‌دی‌اف خود به خوبی نگهداری و مراقبت کنید عمر بسیار بالا و کاربردی عالی برای آشپزخانه خواهند داشت.

 

 معایب کابینت آشپزخانه ام دی اف

 

_ کابینت آشپزخانه ام‌دی‌اف تحمل کمی در برابر وزن بالا دارد به همین دلیل بهتر است در قسمت کابینت ردیف بالا اشیاء سنگین گذاشته نشود البته این انعطاف‌پذیری کابینت آشپزخانه ام‌دی‌اف باعث شده است که این متریال به راحتی برش خورده و ساخته شود و این یکی از مزایای بسیار بزرگ ورقه های ام دی اف محسوب می شود.

 _کابینت آشپزخانه ام‌دی‌اف MDFدر برابر سایش و مواد شوینده‌ی شیمیایی و اسیدی،کمی آسیب‌پذیر هستند. یعنی هنگام  شست‌وشو و تمیزکاری زیاد از مواد شوینده‌ی شیمیایی و اسیدی قوی استفاده نکنید، این‌ مواد به رنگ کابینت‌ها آسیب خواهند رساند. همچنین خود روکش لمینت کابینت در برابر سایش مواد خشن و خط و خش نیز بسیار آسیب‌پذیر است پس مراقب باشید که اشیاء نوک ‌تیز و خشن را بر روی آن نکشید، البته میزان حساسیت کابینت آشپزخانه ام‌دی‌اف، به اندازه‌ی کابینت آشپزخانه هایگلاس نمی باشد.

 _ به دلیل مواد شیمیایی به کار رفته در ترکیب ورقه های ام دی اف ، دیگرکابینت آشپزخانه ام‌دی‌اف قابل بازیافت به طبیعت نمی باشد البته شاید در آینده روش مطمئنی برای بازیافت آن پیدا کنند.

 _ نوع اتصالات و کیفیت ام‌دی‌اف بکار رفته در کابینت آشپزخانه ام دی اف بسیار مهم است زیرا به دلیل آنکه ام‌دی‌اف از خرده‌ها و ضایعات چوب طبیعی ساخته شده، این اتصالات بر اثر استفاده‌ی ناملایم، نامناسب و طولانی‌مدت ممکن است شُل شوند و در‌های کابینت آشپزخانه ام دی اف اصطلاحا لنگر بیندازد، اتصالات کابینت آشپزخانه ام‌دی‌اف در صورت استفاده نامناسب شل خواهد شد در غیر این صورت هیچ تغییری نخواهد داشت.

_ کابینت آشپزخانه ام‌دی‌اف، مقدار خاصی از حرارت و گرما را می‌تواند تحمل کند و اگر در برابر حرارت زیاد باشد دچار تغییر رنگ و یا پوسته‌پوسته شدن خواهد شد. البته این مشکل بیشتر در رنگ‌های روشن کابینت آشپزخانه ام‌دی‌اف دیده می‌شود و رنگ‌های تیره، معمولا تیرگی ناشی از حرارت را نشان نخواهند داد.

 معایب کابینت آشپزخانه ام دی اف

 

  • Start Publishing Date
تفاوت کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک

فرق کابینت کلاسیک و نئوکلاسیک ؛ یکی از زیبا ترین و جذاب ترین کابینت ‌های آشپزخانه ، انواع کابینت آن است که باعث زیبایی ، جلوه و شکوه بخشیدن به ...

انواع کابینت نئوکلاسیک

آشپزخانه و زیبایی و دکوراسیون آن تاثیر بسیار زیادی در رنگ و لعاب یا همان زیبایی و دلچسب کردن خانه دارد. در زمان های قدیم اصطلاح «آشپزخانه، قلب خانه» ...

کابینت نئوکلاسیک

کابینت آشپزخانه اصلی ترین رکن هر خانه ای است و افراد خانواده مدت زمان زیادی را در محیط آشپزخانه سپری می کنند به همین جهت زیبایی و شیک بودن محیط ...

در این مقاله قصد داریم شما را با مدل ها، تمام ویژگی‌ها و رنگ بندی های کابینت آشپزخانه ممبران آشنا کنیم و این که کابینت آشپزخانه ممبران در چه طرح ها و ...

آشپزخانه قلب هر خانه به حساب می آید و یکی از اساسی ترین بخش های دکوراسیون منزل و دکوراسیون آشپزخانه کابینت آشپزخانه است. و از اهمیت بسیار بالایی ...

از جمله بهترین راهکارهایی تعبیه اکسسوری در کابینت آشپزخانه است که می توان از آن برای نگهداری ظروف، ابزارها و مواد غذایی خشک استفاده کرد. در واقع می ...

بخش اصلی دکوراسیون آشپزخانه را کابینت ها تشکیل می دهند و حرف اول در آشپزخانه را کابینت ها می زنند. بعد از نصب کابینت آشپزخانه ، نحوه نگهداری، شستشو و ...

با توجه به صنعتی شدن شهرها و مزایایی که در شهر نشینی و صنعتی شدن در شهرها وجود دارد، ولی معایبی هم دارد که یکی از این معایب این است که متراژ خانه ها ...

اگر شما جز افرادی هستید که به تغییرات دکوراسیون در منزل یا فنگ شویی درآشپزخانه علاقه دارید در ابتدا باید مفهوم فنگ شویی آشنا شوید و بدانید که فنگ ...

20 ایده متفاوت برای استفاده بهینه از کابینت آشپزخانه

باید بدانیم بیشتر از آنچه فکر میکنید، می‌توانند از فضای پنهان در آشپزخانه‌شان استفاده کنند، با استفاده از روش‌های متنوع و خلاقانه می‌توانید چند برابر ...

کابینت آشپزخانه براق بهتر است کابینت آشپزخانه مات

معمولا زمان تغییر دکوراسیون آشپزخانه منزل این سوال پیش می آید که کابینت آشپزخانه مات در طراحی آشپزخانه استفاده شود یا کابینت آشپزخانه براق؟ کابینت ...

آشپزخانه مدرن با آشپزخانه سنتی چه تفاوتهایی دارد؟

انتخاب سبک، تم و زمینه کلی آشپزخانه از مهمترین تصمیمات در طراحی دکوراسیون آشپزخانه می باشد، اگر می خواهید حس و حال آشپزخانه‌تان امروزی باشد باید سبک ...

آشنایی با ویژگی آشپزخانه سنتی

در طراحی دکوراسیون دو سبک مدرن و سنتی بیشتر مورد استقبال و توجه قرار گرفته است، هر کدام از این سبک ها زیبایی خاص خود را داشته ، درگذشته دکوراسیون ...

بهترین کابینت برای آشپزخانه با سقف کوتاه

کابینت آشپزخانه از نظر سبك طراحی به دو نوع كابينت‌ آشپزخانه مدرن و كابينت‌ آشپزخانه كلاسيك تفکیک شده اند. كابينت‌ آشپزخانه كلاسيك دارای ارتفاعي كمتر ...

10 مدل جدید و آشنایی با ویژگی های آشپزخانه مدرن

امروزه به دلیل پر مشغله بودن و با در نظر گرفتن فضای موجود در آپارتمان های مسکونی ، به طراحی دکوراسیون با فناوری های نوین جهت به روز رسانی دکوراسیون ...

طراحی جدید ومدرن اپن آشپزخانه

خانه‌هایی که آشپزخانه اُپن دارند باید در چیدمان و دکوراسیون آنها دقت و ظرافت بیشتری به خرج داد زیرا از تمامی قسمت ها چشم انداز دارند به همین دلیل ...

کابینت آشپزخانه ترکیبی دو رنگ سفید و رنگ چوب

در طراحی تخصصی دکوراسیون آشپزخانه انتخاب رنگ کابینت آشپزخانه بسیار حائز اهمیت است، انتخاب رنگ درست و متناسب با فضای آشپزخانه بخش بزرگی از طراحی ...

 انواع مدل های آشپزخانه جزیره ای

آشپزخانه جزیره ای جلوه ای زیبا لوکس و جذاب دارد و خیلی از افراد با دیدن تصاویر این نوع از آشپزخانه ها به این فکر می‌افتند آشپزخانه خود را بازسازی ...

طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک

برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه کوچک بیشتر از سبک مینیمال استفاده میکنند، این سبک نوعی ساده گرایی و حداقل گرایی به  همراه خود دارد، در طراحی دکوراسیون ...

 MDF  ویژگی های کابینت آشپزخانه ام دی اف

کابینت آشپزخانه ساخته شده از ترکیبات چوبی که در وسایلی مانند سرویس خواب و کابینت و کمد و امروزه بسیار استفاده و کاربرد دارد را ام دی اف یا MDF می ...

کیفیت و انواع مدل کابینت آشپزخانه هایگلاس

کابینت آشپزخانه هایگلاس در بین انواع کابینت ها از مقاومت بالایی برخوردار است ، این کابینت آشپزخانه از چوب های ام دی اف تشکیل می شوند و تفاوت این ...

اهمیت و مراحل نصب کابینت آشپزخانه

همانطور که در مقالات قبلی گفتیم کابینت آشپزخانه در زیبایی آشپزخانه های منزل  نقش زیادی ایفا میکنند، در طراحی دکوراسیون معمولا کابنیت‌ آشپزخانه را از ...

کابینت آشپزخانه منحنی

کابینت آشپزخانه منحنی ، نوعی جدیدی از انواع کابینت آشپزخانه می باشد که از متریال MDF خام ساخته و اجرا می شود،  درب منحنی کابینت آشپزخانه به دلیل ...

50 مدل کمد دیواری جدید و شیک

در طراحی دکوراسیون اکثر افراد به دنبال الگوهای زیبا و مدل های جدید مثل مدل های سال هستند، مخصوصا اگر صحبت از چیدمان و طراحی کمد دیواری باشدبه همین ...

50 ایده و طرح کابینت آشپزخانه

اگرتصمیم به خرید کابینت آشپزخانه جدید دارید دیدن عکسهای متفاوت و مدل های گوناگون می تواند الهام بخش باشد با ایده و طرح کابینت آشپزخانه هر چه بیشتر ...

انواع دستگیره های کابینت آشپزخانه

هنگام نصب کابینت آشپزخانه همیشه سوالی که دغدغه خیلی از افراد می باشد این است که چه مدل دستگیره کابینت رو انتخاب کنیم، اینکه انتخاب دستگیره مهم است ...

2020 رنگ کابینت آشپزخانه

 مسئله انتخاب رنگ همیشه سلیقه ای بوده است ولی بحث کردن در رابطه با رنگ کابینت بسیار جذاب است البته باید گفت که هر کسی سلیقه ی خودش را برای انتخاب رنگ ...

مدل های کابینت آشپزخانه جدید 2020

برای ساخت کابینت آشپزخانه جدید اکثرا از کابینت های خارجی و مدل های قدیمی تر الگوبرداری می شود، امروزه مدل هایی که در سال جدید میلادی 2020 به بازار ...

میز صبحانه اپن آشپزخانه

میز صبحانه اپن آشپزخانه امروزه به یکی از مهم ترین تجهیزات در فضای آشپزخانه تبدیل شده است، این مدل میزها به دلیل قابلیت تاشو بودن و اشغال خیلی کم فضای ...

اهمیت یراق آلات و اکسسوری در دکوراسیون کابینت آشپزخانه

مرتب و آراسته بودن آشپزخانه نقش مهمی در دکوراسیون و چیدمان خانه داشت. کابینت ها  محیط آشپزخانه را به سمتی سوق دادند که هر شی و وسیله ای جایگاه خاص و ...

معجزه 6  اکسسوری کابینت آشپزخانه

اکسسوری در دکوراسیون داخلی اکسسوری از اجزاء اصلی ساختمان نمی باشد ولی در زیباسازی و استفاده بهینه از فضای آشپزخانه کاربرد و نقش مهمی ایفا خواهد کرد، ...

سبد سوپری کابینت آشپزخانه

امروزه استفاده از اکسسوری آشپزخانه با تنوع بسیاری در سایز و طرح های مختلف وجود دارد که هم در جنبه ی کاربردی و هم زیبایی بسیار مورد استفاده قرار ...

اصول طراحی داخلی

آرامش برای هر فرد، اگر نه در هیچ جای دیگر، حداقل در خانه باید محقق شود. انرژیهای از دست رفته طی روز را در خانه میتوان جایگزین کرد. دور هم جمع شدن ...

مقایسه کمد دیواری ریلی و کمد دیواری لولایی

قرار دادن هر وسیله در جای مشخص و مرتب بودن و شلوغ نبودن فضای خانه و اتاق­ها، یکی از ملاک­های زیبایی و نظافت در منازل می باشد. بنابراین همیشه در طراحی ...

آشپزخانه کوچک کابینت

امروزه به دلیل شرایط سخت اقتصادی، افزایش جمعیت در شهرهای کلان و کوچکتر شدن ساختمان های مسکونی اغلب آشپزخانه ها کوچک می باشند، هر چند یکی از علایق ...

آشپزخانه اعم از ساده و قدیمی، بزرگ و کوچک یا مجلل و زیبا، قلب خانه می باشد. گذشته از این­ها نحوه چیدمان لوازم آشپزخانه اهمیت دارد. در قدیم از ...

Load More